08. 05. 2015

Recenze ručních mlýnků na kávu Lodos

Recenze ručních mlýnků na kávu Lodos

Ruční mlýnky na kávu známe již z dob našich babiček. Tehdy bylo běžné zelenou kávu doma upražit a poté si ji ručně namlet. Během let se z
mlýnků stala spíše dekorace na skříni. Avšak dnes se doba vrací zpět a čím dál více milovníků kávy ocení chuť a aroma čerstvě namleté kávy z ručního mlýnku.

Stylový ruční mlýnek na kávu Lodos (což je skratka pro Lomnické domácí strojky) se vyrábí v Lomnici nad Popelkou v nezměněné podobě již od roku 1923. Je to kompletně český výrobek.


Mlecí ústrojí:

Mlýnek na kávu je osazen ocelovými frézovanými mlecími strojky,které jsou zhotoveny na automatických strojích a jsou odborně kaleny. Tento osvědčený způsob výroby zaručuje velmi dlouhou životnost.Výrobcem udávaná záruka na mlecí mechanismus činí 10 let, ale z praxe můžeme konstatovat, že tyto mlýnky můžete při správném zacházení používat desítky let.K tomuto tvrzení výrobce opravňuje skutečnost, že mlýnky, které se nezměněnou technologií vyrábějí již více než 90 let, jsou stále plně funkční. Systém seřízení pomocí regulační matky či šroubku umožňuje nastavení jemnosti mletí na požadovný stupeň od velmi hrubého mletí až po velmi jemné.Toto souvisí zejména se zvoleným způsobem přípravy kávy.


Klasickými typy z dob našich babiček jsou vzory 1947, 1945, 1932, 1930, 1933, Nostalgie a 1920 (popsáno z leva do prava)

Dřevěné tělo mlýnku je vyrobeno z bukového dřeva. Velký podíl ruční práce při výrobě dělá z každého kusu originál. Skříňky většiny kávových mlýnků jsou spojovány tradiční starou technologií cinkového spoje zdobeného intarzií.Tato výroba vyžaduje vysoce kvalitní řemeslnou práci, aby bylo dosaženo požadované přesnosti a kvality. Toto platí i o povrchové úpravě. Mlýnky jsou lakované a nebo mořené v příslušném barevném odstínu a následně lakované.

Porcelánové mlýnky nesou označení Mozart, Siesta, Nástěnný mlýnek, Buclák a 1935. (popsáno zleva do prava)

Porcelánová těla jsou vyrobena ve spolupráci s českými porcelánkami. V současné době výrobce spolupracuje zejména se společností Český porcelán a.s. z Dubí, která je krom jiného jedním ze čtyř výrobců "porcelánu generací" - porcelánu s cibulovým vzorem.

Temp, Tower, Antik, Istanbul, Ovál, Rondo a 2012

Nejlevnější mlýnek Temp známe již z dob socialismu. Má ergonomické tělo které se dobře drží v ruce. Tento mlýnek je oblíbený u prakticky založených lidí. Pro příznivce moderních tvarů je v nabídce Tower ve všech barvách s kovovým tělem. Mezi nejprodávanější modely patří Istanbul ve zlaté či stříbrné barvě. U tohoto modelu stejně jako u Oválu se nastavuje hrubost mletí šroubkem zespoda mlecích kamenů

 

Některé typy mlýnků jsou díky ruční kusové výrobě nedostatkovým zbožím a je možné, že některé vzory nejsou k dostání několik měsíců i let. Dalším důvodem nedostatku je velký podíl mlýnků na vývoz do zahraničí. Tyto mlýnky se v zahraničí prodávají za cenu i 3x vyšší než u nás.

 

Tyto všechny mlýnky můžete zakoupit v našem e-shopu www.nakupvklidu.cz,  kde naleznete podrobné popisy jednotlivých mlýnků i s fotografiemi nebo je můžete vidět osobně v naší kamenné prodejně v Náchodě.

Tento článek včetně fotek podléhá autorským právům.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ